PeakData – kilkadziesiąt jakościowych zatrudnień

Jak pomogliśmy zbudować startupowy zespół?

Z PeakData współpracowaliśmy prawie od początku istnienia Scale Up. Najpierw wystartowaliśmy z pojedynczą rekrutacją, później kolejną i następną. Wraz z rozwojem agencji nasze możliwości rekrutacyjne się zwiększyły, co oznaczało, że możemy PeakData zaproponować przejście na model RPO, czyli Recruitment Process Outsourcing. Takie rozwiązanie pozwala klientowi przekazać część lub całość procesów rekrutacyjnych do agencji. Spełniało to potrzeby Klienta, gdyż ilość procesów rekrutacyjnych zaczęła się mnożyć i mógł on skupić się na rozwoju własnej organizacji, nam pozostawiając kwestie związane z dostarczaniem kolejnych pracowników. My natomiast, jako agencja, stanęliśmy przed wyzwaniem już nie tylko dostarczania pojedynczych pracowników spełniających obecne potrzeby firmy, ale budowania całej organizacji, która z miesiąca na miesiąc rosła w siłę. Rozpoczęliśmy tym samym kompleksową i wielopoziomową współpracę, która trwała ponad półtora roku. 

PeakData jest firmą produktową, która oferuje platformę dla branży farmaceutycznej. Za pomocą sztucznej inteligencji dostarcza insighty i pomaga przyspieszyć wprowadzanie nowych leków na rynek. AI i dynamicznie rozwijające się health tech, ogromny wpływ oraz innowacyjne technologie stały się dla nas kluczowymi aspektami przyciągającymi kandydatów do tego startup’u. 

Współpraca z PeakData i wyzwania, z jakimi się spotkaliśmy – czyli jak wyglądało nasze RPO?

Wspomniany już RPO dla PeakData zakładał dedykowane działania najpierw jednej, a finalnie dwóch rekruterek. Były one znacznie bardziej zaangażowane w budowanie procesów rekrutacyjnych dla Klienta, niż podczas rekrutacji jednorazowych. Na działania, jakie zaoferowaliśmy PeakData, składało się:

 • Opracowanie strategii rekrutacyjnej
 • Sourcing  
 • Rozmowy z kandydatami i selekcja aplikacji
 • Marketing rekrutacyjny
 • Współpraca z hiring managerami i wewnętrznym działem HR  
 • Koordynacja rekrutacji
 • Wsparcie w innych obszarach z zakresu HR


Przy tak dużym wolumenie rekrutacji i chęci jak najszybszego zapełnienia otwartych pozycji w firmie, która działała bardzo dynamicznie, ponieważ była rozwijającym się startupem, spotkaliśmy na swojej drodze wiele wyzwań. W lutym nawiązaliśmy współpracę na zasadach success fee, niedługo później przeszliśmy na model RPO, a już w czerwcu do jednej dołączyła druga, w pełni zaangażowana, rekruterka. Posiadanie w naszych szeregach dwóch osób w 100% opiekujących się klientem pozwoliło nam na zapewnienie efektywności. Tę z kolei udało nam się osiągnąć także dzięki ścisłej współpracy z klientem w zakresie modelowania i optymalizacji działań.


40 osób – mniej więcej tylu pracowników udało nam się dodać w szeregi PeakData podczas naszej współpracy. Fakt, że odpowiadaliśmy za przemianę kilkuosobowego zespołu w organizację, był największym wyzwaniem. Konieczne było zrekrutowanie kadry managerskiej oraz specjalistów technicznych odpowiedzialnych za wszystkie realizowane projekty. Następnie, dalej uczestnicząc w budowie tej struktury organizacyjnej, odpowiedzialni byliśmy za takie dobranie pracowników do powstałych zespołów, aby spełniali oni zarówno potrzeby techniczne Klienta, jak i pasowały do obecnych już w firmie specjalistów na poziomie cultural fit.  PeakData poszukiwała do swoich szeregów osób zainteresowanych współpracą długofalową. Bazując na naszym doświadczeniu wiedzieliśmy, że w tym przypadku kwestie osobowościowe kandydatów odegrają rolę równie ważną, co kompetencje techniczne. Mieliśmy również okazję prowadzić kolejne procesy przy zaangażowaniu pracowników, którzy zostali przez nas zrekrutowani – bardzo sprawnie kandydaci stali się hiring managerami i partnerami w rekrutacjach.

Ważną kwestią jest fakt, że PeakData jest startupem, więc panuje tam dość dynamiczna sytuacja, przez co założenia czy potrzeby zmieniały się stosunkowo często, a my na bieżąco staraliśmy się do nich dostosować. Finalnie stanęliśmy nie tylko przed zadaniami rekrutacyjnymi. Towarzyszyliśmy Klientowi jako wsparcie w zakresie HRowym, uczestniczyliśmy w podpisywaniu kontraktów między kandydatem a klientem, na bieżąco angażując się też w te wewnętrzne procesy HRowe, które należało zabezpieczyć jak najszybciej. Kolejnym z sukcesów, jaki udało nam się osiągnąć, było znalezienie odpowiedniego lokalu, kiedy PeakData potrzebowała swojej przestrzeni biurowej we Wrocławiu. W zakresie naszych działań znalazły się takie czynności jak negocjacje cenowe, koordynacja podpisania umowy oraz przygotowanie imprezy na otwarcie biura. 

Efekty współpracy

Najważniejszym efektem, jaki udało nam się osiągnąć jako agencji, był niewątpliwie wzrost PeakData w zakresie liczebności pracowników. 

Zamykaliśmy procesy rekrutacyjne na stanowiska związane z takimi technologiami, jak: 

 • Python / PHP / JavaScript
 • PySpark / numPy / Pandas
 • HTML / CSS /  Vue.js / React.js
 • Docker / Kubernetes / Helm / IaC / Terraform
 • BigData / ETL / DataLake / SQL
 • AWS Lambda / Cloud Watch / CloudFormation / Glue


Dzięki tej współpracy możemy śmiało nazwać się specjalistami w poszukiwaniu kandydatów na takie stanowiska, jak:

 • Delivery Engineer 
 • Data Engineer
 • Big Data Engineer
 • Data Integration Engineer 
 • Senior Python Developer 
 • Mid Python Developer 
 • AWS Developer 
 • NLP Engineer
 • Head of Product Management 
 • Senior Backend Developer 
 • Product Designer
 • Staff Backend Engineer
 • Senior SysOps Engineer  
 • Staff DevOps Engineer 
 • Senior Fullstack Developer


Jak udało nam się osiągnąć taki sukces?

Dla samego pozyskania kandydatów kluczem okazał się obszerny direct search, w którym wielokrotnie zmienialiśmy strategie, ale także wytrwałość w odnajdywaniu specjalistów. Opracowaliśmy również komunikację na płaszczyznach PeakData – Scale Up oraz Scale Up – kandydaci, tak aby precyzyjnie zaprezentować to, co potencjalny przyszły pracodawca ma do zaoferowania. 

Sprawnej współpracy, którą udało nam się uzyskać na pewno pomogła otwartość ze strony hiring managerów, pomoc i zaangażowanie specjalistów technicznych oraz dostępność dopiero kształtującego się wewnętrznego działu HR. Mieliśmy tu okazję do konsultowania wymagań, precyzowania, które z nich są kluczowe, a które mile widziane, negocjowanie stawek na podstawie informacji zwrotnej z rynku oraz możliwość przedyskutowania każdej trudności, z jaką mogliśmy się spotkać. Jednocześnie my także pozostawaliśmy do dyspozycji każdej osoby zaangażowanej w rekrutacje po stronie PeakData, aby uzyskać sprawną i otwartą komunikację.

Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że prowadziliśmy kandydatów od początku do końca rekrutacji. Pozostając z nimi w stałym kontakcie, podtrzymywaliśmy ich zainteresowanie stanowiskiem, nawet gdy rekrutacja się przedłużała. Dzięki temu czuliśmy, że nie tylko Klient jest odpowiednio zaopiekowany, ale także każdy kandydat, z którym mamy okazję rozmawiać na temat nowych wyzwań zawodowych.

O współpracy PeakData – Scale Up wypowiedział się również Grzegorz Gembara, obejmujący obecnie stanowisko Program Managera w PeakData:

Moja współpraca ze Scale Up zaczęła się jeszcze zanim dołączyłem do PeakData, ponieważ najpierw do samej PeakData zostałem przez nich zrekrutowany. Dzięki temu mam pełen ogląd współpracy z agencją – zarówno po stronie kandydata, jak i klienta. Jako kandydat mogę powiedzieć, że cały proces od samego początku prowadzony był bardzo profesjonalnie i merytorycznie. Dostałem sporo istotnych informacji dot. stanowiska,  jak również uzyskałem szereg ważnych odpowiedzi na moje pytania.

Współpracując z agencją Scale Up jako klient mogę przyznać, że nadsyłani kandydaci spełniali potrzeby naszej organizacji, a ich profile w większości były spójne z naszymi oczekiwaniami.  Rekruterki były bardzo proaktywne w komunikacji – praktycznie non stop byliśmy w stałym kontakcie – mogliśmy na bieżąco wymieniać się spostrzeżeniami odnośnie prowadzonych procesów rekrutacyjnych oraz kandydatów. Każdy kandydat, który trafiał do naszego wglądu, był wstępnie zweryfikowany przez rekruterkę, przez co (jako hiring manager) miałem ułatwione zadanie – mając od początku informacje dot. profilu kandydata, jego motywatorów, osobowości, etc.

Jeśli w przyszłości pojawi się taka potrzeba, z chęcią skorzystamy z ich pomocy ponownie.

Zakończenie współpracy 

Nasza współpraca trwała od lutego 2021 roku do końca września 2022 roku, kiedy to PeakData postanowiła znacznie rozszerzyć swój wewnętrzny dział HR przy jednoczesnym zmniejszeniu wolumenu rekrutacji.

Niewątpliwie był to czas ekscytujący, pełen wyzwań i nauki. Razem z Sandrą, drugą rekruterką Scale Up związaną z PeakData, podsumowałybyśmy go następująco:

Była to współpraca dająca bardzo wiele możliwości, podczas której można było się sporo nauczyć. Mogliśmy po części uczestniczyć w tworzeniu startup’u, dokładając wszelkich starań, by firma się rozwinęła. Podczas tej przygody mieliśmy szansę zagłębić się w przeróżne technologie oraz stanowiska. Był to czas pełen wyzwań, ale i ogromnej satysfakcji.

Share the Post:

Made with ❤️ & coffee

+48 514 956 935

hello@scaleup.com.pl

NIP: 8982261627

Numer agencji zatrudnienia: 25025